Şu an okuduğunuz yazı
Meteorların Çıkardığı Gizemli Seslere Kulak Verin

Meteorların Çıkardığı Gizemli Seslere Kulak Verin

Hiç bir meteorun sesini duymuş muydunuz? Meteorlar genellikle herhangi bir duyulabilir ses çıkarmak için oldukça uzağımızdadırlar. Buna ek olarak meteorlar, radyo sinyalini yansıtabilen kısa bir iyonlaşma izi oluşturmaktadır. Geometrik şartlar el veriyorsa, anlık olarak -radyonuz vasıtasıyla- uzak bir radyo istasyonunu daimi olarak dinleyebilirsiniz.

Hemen aşağıdaki videoda, uzaktaki radyo vericilerinin sesleri, hassas bir radyo alıcısı tarafından büyük meteor izlerinin yansımalarından yakalandı ve aynı zamanda bu parlak çizgiler, all-sky yani tüm gökyüzünü çeken bir kamera aracılığıyla kayda alındı. Videoda ilk olarak Lamy, New Mexico, ABD yakınlarında dört ateş topunun gökyüzünde izlediği parlak yollar gösteriliyor. Devamında, her statik kareden sonra, gerçek zamanlı bir videoda yani hiçbir gecikme olmadan alınan bu kayıtta gökyüzünde iz bırakan her meteoru radyo yansımasından kaydedilen sesle eşleştirilmiş olarak yakalıyor.

Bir meteorun izi Dünya’ya doğru sürülürse yere ulaşmış olması durumunda çarptığı yer tespit edilebilir. Meteorun izi tam tersine, yani gökyüzüne doğru takip edilirse kopmuş olduğu asteroit veya kuyruklu yıldızı bulmamızı sağlayabilir.

Kaynak: APOD

Çeviri: Ebubekir ŞARK

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
3
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
2
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön