Şu an okuduğunuz yazı
Muhammed Faris Marmara İlahiyat’ta!

Muhammed Faris Marmara İlahiyat’ta!

Daha önce kendisiyle röportaj yaptığımız Suriyeli kozmonot Muhammed Faris, 15 Nisan Cuma Günü saat 14:30’da Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde olacak. Muhammed Faris burada “Müslüman Bir Kozmonotun Uzay Tecrübeleri” başlıklı bir konferans verecek. Konferans Arapça olup tercüme yapılmayacak. Sadece soru-cevap kısmında çeviri yapılacak. Bu konferans uzaya ve bilime meraklı herkese açık!

Muhammed Faris kimdir?

muhammed faris2

Uzaya çıkan ikinci Müslüman ve tek Suriyeli kozmonot olma ünvanına sahip Muhammed Faris Suriye’nin Halep şehri’nde doğdu. Hava Harp Okulu’na savaş pilotu olmak için girdi ve 1973’te mezun oldu. Savaş pilotu olarak birçok rütbede bulundu. 1985’te büyük bir grup içerisinden, tâbî tutulduğu zor sınavların sonucunda uzay bilimleri eğitimi almak için Sovyetler Birliği’ndeki Yıldızkent’e (Star Cıty) gitmeye hak kazandı. Yıldızkent’teki 2 yıl süren zorlu eğitimlerden sonra 22 Temmuz 1987’de Soyuz TM-3 uzay aracı ile Ruslara ait Mir Uzay İstasyonu’na çıktı. Uzayda kaldığı 8 günlük süre zarfında 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirdi. Muhammed Faris, uzaydan dönünce halk kahramanı hâline geldi ve Hafız Esed’in sağ kolu oldu. Havalimanına ve caddelere adı verilen Faris, iç savaşın başlamasıyla muhaliflerin safına geçti. Yurt dışına çıkış yasağı olmasına rağmen MİT’in yardımıyla Türkiye’ye geldi.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön