Şu an okuduğunuz yazı
Merkür Geçişi’ni Kaçırmayın!

Merkür Geçişi’ni Kaçırmayın!

Güneş Sistemi’nin en küçük gezegeni olan Merkür, yarın bizim bakış açımıza göre Güneş’in önünden geçecek. Merkür yarın Güneş’in önünden geçerken Güneş’e 67 milyon km uzaklıkta, Dünya’ya ise 84 milyon km mesafede bulunacak. 2016 yılının belki de en önemli gök olayı diyebileceğimiz Merkür Geçişi yarın yani 9 Mayıs’ta Türkiye saati ile 14:13’te Merkür’ün Güneş diskinin önüne geçmesiyle başlayacak. Saatler 17:57’yi gösterdiğinde Merkür, Güneş’in tam ortasında olacak. Geçiş tam olarak 21:41’de bitecek. Bu yüzden Güneş batana kadar ülkemizden gözlemlenecek, fakat sonu izlenemeyecek.

Bundan önceki Merkür Geçişi 8 Kasım 2006’da gerçekleşmişti. Bundan sonraki geçiş ise 11 Kasım 2019’da gözlemlenecek. Bu muhteşem gök olayı her yüzyılda ortalama 13 defa gerçekleşmektedir. Tarihi kaynaklara göre ilk Merkür Geçişi 1631’de gözlemlendi. O yıllarda yapılan Merkür Geçişi gözlemleri sayesinde Merkür’ün boyutu ve Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı kabaca da olsa hesaplandı.

Nasıl izlerim?

Merkür Geçişi’ni çıplak gözle izlemeniz mümkün değil. Bunun yanı sıra sadece filtre kullanarak da izleyemezsiniz. Ancak güneş filtresi takılmış küçük bir dürbün veya teleskopla izlemeniz mümkün.

Bu muhteşem gök olayını direk izleme imkanınız yoksa aşağıdan canlı yayınımızı takip edebilirsiniz.

2016 yılındaki Merkür Geçişi’nin farklı dalga boylarındaki görüntüleri (güncellendi):

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
1
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (2)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön