Şu an okuduğunuz yazı
NASA 2018’de Güneş’e Dokunmaya Gidiyor

NASA 2018’de Güneş’e Dokunmaya Gidiyor

NASA 31 Mayıs Çarşamba Günü  Chicago Üniversitesi’nde düzenlediği basın toplantısında, 2018 yazında Güneş’in atmosferi sayılan korona tabakasına göndereceği uzay aracının ve görevinin ayrıntılarını açıkladı. NASA basın toplantısında şimdiye kadar “Solar Probe Plus” adıyla bilinen uzay aracına, hâlâ hayatta olan bir bilim insanı olan Eugene Parker’ın adını verdiğini duyurdu. Eugene Parker 1958’de yayınladığı “Gezegenlerarası Gaz ve Manyetik Alanların Dinamiği” başlıklı makalesiyle Güneş’in uzaya yüksek hızda madde ve manyetizma püskürttüğünü ortaya koydu. Püsküren bu maddenin gezegenleri etkilediğini söyledi. Bu değerli çalışmalarından ötürü NASA uzay aracına onun adını verdi. Böylece NASA ilk defa bir uzay aracına hayatta olan bir bilim insanının ismini verdi.

Güneş’in atmosferi olan korona tabakasını, Güneş fırtınalarını, Güneş’in plazma yapısını ve manyetik alanını çok yakından inceleyecek olan Parker Solar Probe adlı uzay aracı, şimdiye kadar çözülememiş Güneş’e ait bir gizeme de ışık tutmaya çalışacak. Bu gizem Güneş’in yüzeyinden uzaklaştıkça azalması beklenen sıcaklığın, koronaya gelindiğinde birden yüzbinlerce santigrat dereceye fırlaması.

Parker Solar Probe’un izleyeceği yol.

Güneş’in yüzeyinden 6.4 milyon km uzaklıkta yörüngeye oturacak olan Parker Solar Probe tarihte hiçbir uzay aracının görmediği sıcaklık ve radyasyona maruz kalacak. Uzay aracını Güneş’in korkunç sıcaklığından yaklaşık 1377 santigrat derece sıcaklığa kadar dayanıklı 11.5 cm kalınlığındaki karbon bileşimli ısı kalkanı koruyacak. Parker Solar Probe, Güneş’in çevresindeki yörüngesinde zaman zaman saatte 700.000 km hızla hareket ederek müthiş bir hız rekoru kırmış olacak! Bizlere sürprizlerle dolu veriler gönderecek olan Parker Solar Probe’un 2018 Ağustos’unun başlarında uzay fırlatılması plânlanıyor.

Parker Solar Probe’un Yolculuğu:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
2
Yorumları Görüntüle (2)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön