Şu an okuduğunuz yazı
Newton da Evde Kal Çağrısına Uymuştu

Newton da Evde Kal Çağrısına Uymuştu

Sir Isaac Newton’ın hikâyesi, Covid-19 salgını sebebiyle bugünlerde evlerde kalan bilimseverlere motivasyon kaynağı olabilecek cinsten. Tarihin en etkili bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Isaac Newton, bize aslında evde kalarak ne kadar büyük işlere imza atabileceğimizi gösteriyor.

1665’te Londra nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümüne sebep olan “Büyük Veba Salgını” yaşandığında Isaac Newton Cambridge Üniversitesi’nin Trinity Koleji’nde henüz 20’li yaşlarında bir öğrenciydi.

Üniversitesi zorunlu tatil olan Newton da geçici olarak Woolsthorpe kentindeki aile çiftliğine sığındı. Fakat bu dönem genç bilim insanı Newton için tatil anlamına gelmiyordu.

Newton’ın Evi

Bir yıldan fazla, toplumdan izole bir şekilde yaşayan Newton, bu süreçte en büyük teori ve keşiflerine temel olan önemli bilimsel çalışmalar yürüttü. Newton, çiftlikte geçirdiği iki senede kütle çekimi üzerinde düşünmeye başladı. Newton’a bu ilhamı veren ünlü elma ağacının çiftlikteki bahçede olduğu iddia ediliyor.

Ayrıca Newton, evinde karanlık bir odada güneş ışığını bir prizmaya tutarak ışık tayfı oluşturmuş ve beyaz ışığın tek başına bir birim olmadığını fark etmişti. Bu deneyler sonucunda Newton mercekli teleskopların kusurlar yarattığını fark etti ve tek başına yansıtmalı teleskobu geliştirdi.

1667’de Newton, üniversite tekrar açılınca Cambridge’e geri döndü ve iki yıl sonra matematik profesörü oldu. Newton’un hikayesi, evde kaldığımız bu dönemde çalışmalarımızı devam ettirip önemli işler başarabileceğimizin de bir kanıtı.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön