Şu an okuduğunuz yazı
Plüton’a Yakın Geçişin Geniş Özeti

Plüton’a Yakın Geçişin Geniş Özeti

Plüton’un yakınından geçip Güneş Sistemi’nin dışına doğru yolculuk yapsaydık nasıl bir manzara seyrederdik? Yeni Ufuklar Uzay Aracı bu söylediğimiz yolculuğu geçtiğimiz haziran ayının sonlarına doğru yaptı ve hâlâ bu cüce gezegenin müthiş fotoğraflarını göndermeye devam ediyor.

Yeni Ufuklar’ın çektiği bazı iyi fotoğraflar kullanılarak aşağıdaki video oluşturuldu. İnsanı hayran bırakan bu benzetim, Yeni Ufuklar’ın Plüton ve onun çevresinde dolanan en büyük uydusu Charon ile diğer uydulardan oluşan Plüton sistemine yaklaşmasıyla başlıyor. Uzay aracı Plüton’a yaklaştıkça yüzey özellikleri daha ayrıntılı hâle gelmeye başlıyor. Ancak tam bu anda Yeni Ufuklar ne yazık ki hızlıca manzaradan dışarı dönüyor. Yeni Ufuklar, daha sonra Tombaugh Bölgesi olarak bilinen büyük, açık renkli, kalp şeklindeki ve pürüzsüz bölgenin hemen üstünden geçiyor.

Ardından, uzay aracı Plüton’un ekseni üzerinde dönerek karanlık yüzüne bakıyor ve gezegeni kuşatan atmosferi bir pus şeklinde görüyor. Yeni Ufuklar son olarak, Plüton ve etrafında dolanan uydularının oluşturduğu Plüton sisteminden uzaklaşarak veda ediyor.

İnsanlığın Plüton’a geri dönmek gibi güncel planları olmasa da, Yeni Ufuklar Uzay Aracı’nın 2014 MU69 olarak bilinen küçük gezegene doğru yönlendirilmesi planlanıyor.

Plüton’a yakın geçişin geniş özeti mahiyetindeki video aşağıdadır:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön