Şu an okuduğunuz yazı
Rus Uzay Aracı Yere Çakıldı!

Rus Uzay Aracı Yere Çakıldı!

Rusya, 2 Aralık’ta Baikonur Uzay Üssü’nden içerisinde kargo uzay aracının da bulunduğu Soyuz roketini başarılı bir şekilde uzaya fırlattı. Ancak başarılı fırlatmanın ardından kargo aracı Sibirya semâlarındayken parçalanarak düştü!

insertion_1

Rus Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Kazakistan’daki üssünden fırlatılan Progress MS-04’ün, Sibirya’nın 190 kilometre üzerinde bilinmeyen bir aksaklık nedeniyle parçalandığı belirtildi. Açıklamada, kargo gemisinin parçalarının çoğunun atmosfere girmeden önce alev aldığı ve bunların Tuva bölgesinde yerleşim olmayan bir araziye düştüğü ifade edildi. Yapılan hesaplamalar ışığında uzay aracının düşebileceği yerler çıkarıldı ve araştırmalar sonucu bazı parçalarına ulaşıldı.

tank_1-1

Ajanstan daha önce yapılan açıklamada, geminin yörüngesine girdiği ancak fırlatma yapıldıktan 383 saniye sonra Progress MS-04’ten bilgi aktarımın durduğu bildirilmişti. Fırlatmayı sitesinden canlı yayınlayan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) de Progress MS-04 gemisinin güneş panellerinin tamamıyla açıldığını teyit edemediklerini açıklamıştı.

Kargo gemisi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) götürmek üzere 2,5 ton yakıt, su, yiyecek ve diğer ikmal maddelerini taşıyordu.

Progres MS-04 böyle fırlatılmıştı:

https://www.youtube.com/watch?v=DR2yUJjwzwU

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön