Şu an okuduğunuz yazı
Son Zamanların En “Süper” Ay’ı

Son Zamanların En “Süper” Ay’ı

Dünyamız’ın tek doğal uydusu olan Ay insanoğlunun uzaya olan merakının belki de en önemli sebebidir. Çünkü gece gökyüzünde gözüken en büyük cisimdir ve yüzeyindeki farklılar çıplak gözle görülebilir. 14 Kasım’da ise Ay bize normal zamanlardan daha yakın görünecek. Çünkü Ay, 14 Kasım’da hem dolunay evresinde olacak hem de enberi noktasından geçecek. Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi elips olduğu için Dünya’ya yakınlaşıp uzaklaşır. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu konuma “enberi”, en uzak olduğu konuma da “enöte” adı verilir.

enberiveenöte1

14 Kasım akşamı dolunay evresindeki Ay, enberi noktasında olacak ve normal zamanda görülen bir dolunaydan %14 daha büyük görünecek! Bu yakınlık dolayısıyla %30 daha parlak olacak. Ay’ın enberi noktasındayken dolunay evresinde olması durumuna “Süper Ay” adı veriliyor. Süper Ay, yaklaşık 14 ayda bir gerçekleşen bir olaydır. Çünkü Ay enberi noktasındayken her zaman Dolunay olmuyor. Bunun sebebi ise iki dolunay arasındaki sürenin, Ay’ın Dünya etrafında bir tur dönme süresinden 2 gün fazla olmasıdır.

2006'daki Süper Ay ile sıradan bir dolunay arasındaki fark net bir şekilde görülebiliyor.
2006’daki Süper Ay ile sıradan bir dolunay arasındaki fark net bir şekilde görülebiliyor.

14 Kasım’daki Süper Ay diğerlerinden farklı olacak. Çünkü 1948’ten beri “en yakın” Süper Ay olma özelliği taşıyor. Bunun gibi bir Süper Ay ise 2034 yılında yaşanacak. 18 yıl daha beklemek istemiyorsanız gözleriniz 14 Kasım akşamı gökyüzünde olsun…

Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) olarak biz de 14 Kasım akşamı saat 19:00’da Eyüp Belediyesi’nin Eyüp/Yeşilpınar’da bulunan Osmanlı Parkı’nın içerisindeki Ali Kuşçu Uzay Evi’nde düzenleyeceği etkinliğe ortak olacağız. Vakti olan gökyüzü sevdalılarını bekleriz…

Süper Ay Canlı Yayın:

https://www.youtube.com/watch?v=R7KKroNPE5U

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
1
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön