Şu an okuduğunuz yazı
Temmuz’da Yaşanacak Gök Olayları

Temmuz’da Yaşanacak Gök Olayları

Merkür, ayın son haftasına doğru günbatımından hemen sonra batı ufkunda parlak Venüs ile birlikte görülmeye başlayacak ve ay sonunda Aslan Takımyıldızı’nın parlak üyesi Regulus ile çok yakın görünecek. Bu yakınlaşmayı görmek için ufak bir teleskop veya dürbün gerekebilir. Geçtiğimiz ay Güneş’in doğusuna geçen Venüs ise ayın son haftasından itibaren günbatımında batı ufkunda fakat kısa sürelerle Merkür ile beraber gözlenebilir. Mars, ayın başında günbatımında güney yönünde görülecek ve geceyarısından bir saat sonra batmış olacak. Ay sonuna doğru geceyarısı civarında batacak olan Mars, ay boyunca yine Satürn ile yakın görünümde kalacak.

temmuzgoy1

Aslan Takımyıldızı civarında bulunan Jüpiter, günbatımında batı ufkunda gözlenebilecek. Yüksekliği ve gözlem zamanı azalmış olan Jüpiter hâlâ dikkat çekici derecede parlak. Gezegen ay sonunda ancak alacakaranlık zamanında batı ufkunda kısa süreyle gözlenebilir hale gelecek. Satürn, günbatımından önce yükselmiş olacak ve gecenin büyük bölümünde Terazi Takımyıldızı’ndaki Mars ile birlikte gözlenebilecek. Ayın son haftasına doğru geceyarısından yaklaşık iki saat sonra batacak.

4 Temmuz’da Dünya, Güneş’e en uzak konumda olacak. (152 milyon km)

13 Temmuz’da Ay, Dünya’ya en uzak konumda olacak. (404.000 km)

27 Temmuz’da Ay, Dünya’ya en yakın konumda olacak. (370.000 km)

Ay, 12 Temmuz’da İlkdördün evresinde, 19 Temmuz’da Dolunay ve 26 Temmuz’da Sondördün evresinde olacak.

Temmuz’daki diğer gök olayları:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön