Şu an okuduğunuz yazı
Venüs-Mars Yakınlaşması

Venüs-Mars Yakınlaşması

Bir insan hiçbir gözlem aleti kullanmadan çıplak gözle Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’ü gözlemleyebilir. Gökyüzünde bir yıldız ile bir gezegeni birbirinden ayırt edebiliriz. Çünkü gezegenin ışığı gökyüzünde sabit olarak gözlemlenirken, bir yıldızın ışığı ise yanıp söner diğer bir deyişle göz kırpar. Bunun sebebi yıldızların gezegenlere nazaran çok daha uzak olmasıdır. Yıldızlar akıl almaz uzaklıklarda bulunduğu için aramıza giren gazlar ve tozlar yıldızın ışığına tesir eder. Bu sebeple yıldız bize göz kırpar.

21 Şubat 2015'teki Venüs-Mars yakınlaşması
21 Şubat 2015’teki Venüs-Mars yakınlaşması

29 Ağustos 2015 sabahı yani yarın sabah ise bize en yakın gezegen olan Venüs ile kızıl gezegen Mars, Güneş doğmadan önce doğu ufkunda birbirine yakın bir biçimde gözlemlenecek. Önümüzdeki ay boyunca doğu ufkunda gözlemlenebilecek olan gökyüzünün en parlak cismi Venüs, halk arasında çoban yıldızı, sabah yıldızı ve akşam yıldızı olarak da nam salmıştır.

Bu yakınlaşmayı kaçırmak istemiyorsanız yarın sabah saat 05:30 sularında doğu ufkuna doğru bakmalısınız.

Güneş Sistemi’nin şu anki hâli ve gezegenlerin konumu
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
3
Eh İşte
0
Güzel
3
Muhteşem
2
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön