Şu an okuduğunuz yazı
Yanlış Programlanan Rus Uydusu Kayboldu!

Yanlış Programlanan Rus Uydusu Kayboldu!

Rusya Başbakan Yardımcısı, programcıların 45 milyon dolarlık uyduya Vostochny Uzay Üssü yerine Baikonur Uzay Üssü’nün koordinatlarını verdiklerini itiraf etti!
Çarşamba günü, Rusya başbakan yardımcısı Dmitry Rogozin, geçen ay fırlatılan 2.6 milyar rublelik(45 milyon dolar) uydunun utandırıcı bir programlama hatasından dolayı kaybolduğunu söyledi.  Rus Uzay Ajansı Roscosmos, ülkenin doğusundaki yeni Rus Uzay Üssü’nden geçen ay fırlatılan hava durumu uydusu Meteor M ile fırlatmadan hemen sonra irtibatı kaybettiklerini açıkladı.
Rossiya 24 devlet kanalına konuşan Rogozin, hatanın insan kaynaklı olduğunu söyledi. Uyduları taşıyan roketin yanlış koordinatlara programlandığı ve Moskova’nın Kazakistan’dan kiraladığı Baikonur Uzay Üssü’nden fırlatılma yön bilgilerinin verildiğini söyledi. Rogozin, “Roket gerçekten Baikonur’dan fırlatılıyormuş gibi programlandı, doğru koordinatları almadılar.” ifadelerini kullandı.
Aynı zamanda, Rusya, Norveç, İsveç, ABD, Japonya, Kanada ve Almanya’dan bilim, araştırma ve ticari şirketlerine ait 18 küçük uydu da rokette bulunuyordu.
Amur bölgesinin sık ormanlarının içinde inşa edilen Vostochny Uzay Üssü, Rusya’nın ilk sivil roket fırlatma tesisidir.
Geçtiğimiz nisan ayında Rusya, gecikmelere ve gereğinden fazla maliyete rağmen, Vostochny Uzay Üssü’nden ilk roketi fırlatmıştı. Bir gün sonrasında ise, utanç verici bir arıza yüzünden Başbakan Vladimir Putin’in katılacağı etkinlik ertelenmişti.

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön