Şu an okuduğunuz yazı
17 Ağustos Depremi Gerçeği

17 Ağustos Depremi Gerçeği

Bundan tam 16 sene önce Marmara Bölgesi büyük bir depremle sarsılmıştı. 17 Ağustos depreminde binlerce insan hayatını kaybetmişti. Deprem gecesinde hâlen dilden dile dolaşmakta olan bir takım garip hadiseler yaşanmıştı. Bu hadiselerden en çok konuşulanları ise hiç şüphesiz deprem gecesi görülen çok sayıda yıldız ve yıldız kaymasıydı. Peki bunun nedeni neydi?

Işık kirliliği olmasaydı şehirlerden gökyüzü böyle gözükürdü.

Her ne kadar deprem gecesi normal zamanların dışında çok sayıda yıldızın görünmesi olayı olağanüstü bir hadise gibi görünse de arkasında yatan gerçek ışık kirliliğinin olmayışıydı. Çünkü deprem gecesi hemen hemen her yerde elektrikler kesilmişti ve şehir ışıklarından doğan ışık kirliliği çok çok azalmıştı. Bu yüzden şehir merkezlerinde normalde görünenden çok daha fazla yıldız görülmüştü. Bununla beraber halk arasında yanlış olarak bilinen “yıldız kayması” olayı yani atmosfere giren göktaşlarının ısınarak yanması olayının depremzedeler tarafından çokça gözlenmesinin nedeni de ışık kirliliğinin azalmasıydı. İkinci nedeni ise o tarihlerde gerçekleşen Kahraman Göktaşı Yağmuru’nun yoğun zamanına denk gelmiş olmasıydı.

Bu vesileyle 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
21
Çok İyi
7
Eh İşte
8
Güzel
9
Muhteşem
2
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön