Şu an okuduğunuz yazı
5-6 Haziran 2020 Yarı Gölgeli Ay Tutulması

5-6 Haziran 2020 Yarı Gölgeli Ay Tutulması

Altı tutulma olayının gerçekleşeceği 2020 yılının ilk tutulmasını 10-11 Ocak gecesi Yarı Gölgeli Ay Tutulması olarak gözlemlemiştik. Tutulma, Ay’ın, Dünya’nın yarı gölgesine girmesi sonucu oluşmuştu. Yarı Gölgeli Ay Tutulması olması hasebiyle Ay, Dünya’nın tam gölgesine hiç girmediği için Ay’ın parlaklığında çok fazla bir değişim gözlemlenmemişti ancak yine de heyecan verici bir gök olayıydı. 5-6 Haziran gecesi de yine bir Yarı Gölgeli Ay Tutulması’na şahit olacağız.

Ülkemizden gözlenebilecek 2020 yılının ikinci Ay tutulması, Türkiye Saati ile 20.43 – 00.06 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma ayrıca Avustralya, Antarktika, Asya, Afrika, Avrupa, Hint Okyanusu, Atlantik Okyanusu’nun güneyi ve Pasifik Okyanusu’nun batısından gözlenebilecek. Tutulmanın ortası Türkiye Saati ile 22.25’te gerçekleşecek.

 

Ay Tutulmaları; Tam Ay Tutulması, Parçalı Ay Tutulması ve Yarı Gölgeli Ay Tutulması olarak üçe ayrılır. Ay tutulmaları, Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesiyle veya diğer bir deyişle Dünya’nın Ay ile Güneş’in arasına girmesiyle oluşur. Ay, Dünya’nın tam gölgesine tamamen girdiğinde Tam Ay Tutulması oluşur. Eğer Ay’ın sadece bir kısmı Dünya’nın tam gölgesine girerse Parçalı Ay Tutulması meydana gelir. Ay’ın sadece Dünya’nın yarı gölgesine girmesiyle de Yarı Gölgeli Ay Tutulması olur.

Canlı Yayın:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
1
Güzel
2
Muhteşem
5
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön