Şu an okuduğunuz yazı
Ağustos 2016’da Yaşanacak Gök Olayları

Ağustos 2016’da Yaşanacak Gök Olayları

Gökyüzündeki konumu giderek Güneş’in doğusuna doğru kayan Merkür, ay boyunca günbatımında batı ufkunda görülebilecek. Ufuktan fazla yükselemediğinden dolayı gözlenmesi için ufku açık temiz bir gökyüzü gereken Merkür’e ay boyunca Jüpiter ve Venüs de eşlik ediyor. Gökyüzü fotoğrafçıları için üç gezegenin birbirine çok yakın görüldüğü ayın son haftası oldukça uygun bir zaman dilimi. Günbatımında batı ufkunun en parlak gökcismi olan Venüs‘e bu ay Merkür ve Jüpiter de eşlik ediyor. Üç gezegen de ay boyunca kısa sürelerle gözlenebilecek! Ağustos’un 5’inde Aslan Takımyıldızı’nın parlak yıldızı Regulus ile çok yakın görünecek olan Venüs ay sonuna doğru da Jüpiter’in çok yakınında görünecek.

agustos5

Ay boyunca yine Satürn ile birlikte Akrep ve Terazi takımyıldızları bölgesinde geceyarısına kadar gözlenebilecek Mars’ın parlaklığı da belirgin derecede azalacak. Mars ayın son haftası Akrep Takımyıldızı’na geçerek Satürn ile iyice yakınlaşacak ve geceyarısına kalmadan batmış olacak. Artık gökyüzündeki konumu Güneş’e yaklaşmaya başlayan Jüpiter ancak ayın ilk birkaç günü çok alçak bir konumda günbatımında batı ufkunda görülebilecek. Ayın ilk yarısına doğru Aslan Takımyıldızı’ndan Başak Takımyıldızı’na geçen Jüpiter’i görmek giderek zorlaşacak. Ayın başlarında günbatımında güney yönünde Mars ile birlikte gözlenebilecek Satürn günler ilerledikçe gökyüzünün batı bölgesine geçmeye başlayacak. Satürn ayın sonuna doğru ancak gecenin ilk yarısı gözlenebilecek ve geceyarısında batmış olacak.

10 Ağustos’ta Ay, Dünya’ya en uzak konumda olacak. (404.000 km)

22 Ağustos’ta Ay, Dünya’ya en yakın konumda olacak. (367.000 km)

Ay, 2 Ağustos’ta Yeniay evresinde, 10 Ağustos’ta İlkdördün evresinde, 18 Ağustos’ta Dolunay ve 25 Ağustos’ta Sondördün evresinde olacak.

18 Ağustos’ta Parçalı Ay Tutulması yaşanacak. Ne yazık ki ülkemizden izlenemeyecek olan bu tutulma, Güney ve Kuzey Amerika, Pasifik Okyanusu, Avustralya’nın doğusu ve Asya’dan görülebilecek.

Bu ayın belki de en etkileyici olayı Kahraman Göktaşı Yağmuru olacak. En yoğun ikinci göktaşı yağmuru olan Kahraman Göktaşı Yağmuru en yoğun 12-13 Ağustos gecesi gözlenecek.

Ağustos’ta yaşanacak diğer önemli gök olayları:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön