Şu an okuduğunuz yazı
Çin, Mars’a Başarılı İniş Gerçekleştiren 2.* Ülke Oldu

Çin, Mars’a Başarılı İniş Gerçekleştiren 2.* Ülke Oldu

15 Mayıs’ın ilk saatlerinde Çin, Tianwen-1 iniş aracının beraberindeki Mars gezgini Zhurong ile birlikte başarılı bir şekilde Mars’a iniş gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu şekilde Çin Mars topraklarına başarılı iniş gerçekleştiren 2. ülke oldu. Merak etmeyin. Başlıkta yazım hatası yok. 2.’den sonra “*” işareti koymamızın bir sebebi var. Çünkü aslında ABD dışında Mars’a Sovyetler Birliği de 2 Aralık 1971’de Mars-3 adında bir uzay aracı indirmişti.

Mars-3’ün Mars yüzeyindeki durumunu canlandıran bir benzetim.

Bir yörünge aracı, bir iniş aracı, bir de gezginden oluşan Mars-3’ün yörünge aracı başarılı bir şekilde yörüngeye oturmuş, iniş aracı da başarılı bir iniş gerçekleştirmişti. İnişten 90 saniye sonra sinyal göndermeye başlayan uzay aracıyla, sadece 20 saniye sonra iletişim bilinmeyen nedenlerle kesildi ve görev ne yazık ki sona erdi. Eğer Sovyetler’in bu görevini de başarılı sayarsak aslında Çin, Mars yüzeyine başarılı iniş gerçekleştiren 3. ülke olur. Gelin Mars’ın yeni misafiri Zhurong’u kısaca yakından tanıyalım.

Tianwen-1’in yörünge, iniş ve gezgin aracı.

Tianwen-1 de aslında Mars-3 uzay aracı gibi yörünge, iniş aracı ve gezgin olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor. En az 90 Mars Günü boyunca görev yapması beklenen Mars gezgini Zhurong’un üzerinde Mars’ı farklı dalgaboylarında görüntüleyebilecek kameralar, Mars toprağının altında hayat içerebilecek su ceplerini tespit edebilecek kapasitede radar ve Mars’ta meteorolojik ölçümler yapmaya yarayacak bir cihaz bulunuyor.

Görsel çeviri: Ebubekir Şark

Çinliler’in Mars gezgini Zhurong, NASA’nın en son Mars’a gönderdiği Azim’den sonra daha ilkel kalsa da Çinliler’in ilk Mars tecrübesi için oldukça yeterli özelliklere sahip. Ayrıca ABD’den sonra ilk kez başka bir ülkenin Mars’ta çalışma başlatması uzay çalışmaları alanında önemli bir aşamaya daha geçildiğinin bir göstergesi. Bu arada ek bilgi olarak Zhurong’un Mars yüzeyindeki konumu, Azim’den kuş uçuşu olarak yaklaşık 2500 km uzakta.

Zhurong’un Mars’a inişini anlatan benzetim.

Zhurong ile birlikte Mars yüzeyinde aktif olarak görev yapan toplam 5 araç var. Bunlardan yalnızca Mars InSight sabit diğerleri ise gezgin.

Mars gezginleri arasında ilk kez Mars’ta uçan Mars helikopteri Ingenuity de var. Ancak Ingenuity uzun ömürlü olarak tasarlanmadığı için önümüzdeki haftalarda pasif hâle geçecek. Ingenuity şimdiye kadar 5 başarılı uçuş gerçekleştirdi ve Mars’ta birçok ilki gerçekleştirerek tarihe geçti.

Zhurong’tan Gelen İlk Görüntüler

Zhurong’tan beklenen Mars görüntüleri geldi. Bu şekilde ilk kez ABD’li olmayan bir yüzey aracından Mars’a bakmış olduk.

Zhurong’un üst kısmındaki güneş panelleri ve haberleşme sistemi.
Zhurong kendisini Mars yüzeyine indiren aracın üstünden bir Mars fotoğrafı gönderdi.
Zhurong’u taşıyan iniş aracının Tianwen-1 Yörünge Aracı’ndan ayrılma anı.
Zhruong’un iniş aracından Mars’ın yüzeyine iniş ânı…
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
4
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön