Şu an okuduğunuz yazı
Çin’e Ait Roket Başımıza Düşebilir!

Çin’e Ait Roket Başımıza Düşebilir!

29 Nisan’da Çin Uzay İstasyonu’nun ilk aşaması olan Tianhe adlı modülü uzaya taşıyan Long March-5B roketi uzaya çıktıktan sonra kontrolden çıktı. Kontrolden çıkan roket uzayda saatte yaklaşık 27.600 km hızla başıboş bir şekilde ilerliyor. Long March-5B roketi fırlatıldıktan 492 saniye sonra Tianhe modülünü uzaya bıraktıktan sonra okyanusa inmesi bekleniyordu. Ancak daha önce plânlanan yere inmeyen roket Dünya’nın yörüngesine girerek Dünya’nın etrafında kontrolsüz bir şekilde dolanmaya başladı!

21 ton ağırlığında ve 30 metre boyundaki roketin parçalarının düşebileceği yer ise henüz bilinmiyor. 10 Mayıs’a kadar Dünya’ya düşmesi beklenen roketin nereye çakılacağı ise ancak inişten saatler önce hesaplanabilecek. Bilim insanları roketin parçalarının kesin olmamakla birlikte kuzeyde New York veya Madrid’e, güneyde ise Şili veya Yeni Zelanda’ya düşebileceğini ifade ediyor. ABD Uzay Gücü tarafından da takibe alınan roket, 2021-035B koduyla isimlendirildi. ABD Uzay Gücü tarafından yapılan açıklamada roketin 8 Mayıs’ta düşebileceği ifade edildi.

Kontrolden çıkan Long March-5B roketiyle ilk görsel temas da sağlandı. Virtual Telescope tarafından roketin aşağıdaki görüntüsü yakalandı. Her geçen saat daha da alçalmaya başlayan roket şu anda 170 km’den daha az bir irtifaya sahip!

Bu olay Çin’in ilk vukuatı değil. Geçtiğimiz yıl da yine Çin’in başka bir Long March-5B roketinin enkazı Fildişi Sahili’nin köylerine düşmüştü. Neyse ki herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı. Yine yörüngede kontrolden çıkan Çin’e ait Tiangong-1 Uzay Aracı bizlere korku dolu anlar yaşatmış ve Nisan 2018’de Pasifik Okyanusu semalarında atmosferde yanmıştı.

Artan uzay çalışmaları ve bununla paralel olarak artan uzay çöpleri önümüzdeki yıllarda hayatımızı daha fazla riske atacağa benziyor.

Güncelleme: Maldivler’in Yakınına Düştü!

Hepimizi uykusuz bırakan Çin’in roketi Long March-5B 9 Mayıs 2021 sabah 5 sularında Maldivler’in yakınında okyanusa çakıldı. Bu sefer de ucuz kurtulduğumuz bu tehlikeli olaydan sonra umarız yetkililer daha sıkı önlemler alır.

Roket’in düştüğü konum.
Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
2
Eh İşte
0
Güzel
2
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön