Şu an okuduğunuz yazı
Eta Kova Göktaşı Yağmuru Gözlemi

Eta Kova Göktaşı Yağmuru Gözlemi

2015 yılından bu yana Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) her yıl Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi düzenliyor. Geçtiğimiz yıl üçüncüsü düzenlenen Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi artık TAKAT için geleneksel bir etkinlik hâlini aldı. Bu yıl Kahraman Göktaşı Yağmuru haricinde kışa denk gelen ama en yoğun göktaşı yağmuru olan İkizler Göktaşı Yağmuru‘nda da ufak bir etkinlik düzenlenmişti. Muhteşem manzaralara şahit olunan bu gök olayına bu sene bir yenisini daha eklemek istedik: Eta Kova Göktaşı Yağmuru.

Yılın en iyi göktaşı yağmurlarından olan Eta Kova Göktaşı Yağmuru’nun en yoğun gecesi 5 Mayıs tarihi olacak ve saatte ortalama 60 göktaşı geçişi seyredilebilecek. Dünya her yıl mayıs ayının başlarında meşhur Halley Kuyrukluyıldızı’nın kalıntılarının bulunduğu bölgeden geçer.  Eta Kova Göktaşı Yağmuru, Halley Kuyrukluyıldızı’nın ikinci kalıntı birikintisidir. İlki ise kasım ayında görülen Avcı Göktaşı Yağmuru’dur. Bu kalıntılarda Dünya’ya saatte 238.000 km gibi yüksek bir hızla düşerek yerden 80 km yukarıda alev alırlar. Eta Kova Göktaşı Yağmuru, kasım ayında görülen Leonidler’den sonra en hızlı 2. göktaşı yağmurudur. Leonidler yeryüzüne saatte 256.000 km hızla düşer.

TAKAT olarak 5 Mayıs 2018 Cumartesi Günü ışık kirliliğinden uzak olan yerlerden birinde, Kırklareli/Balkaya Köyü mevkiinde gerçekleştireceğimiz Eta Kova Göktaşı Yağmuru Gözlemi’ne katılmak için başvurular kapanmıştır. İlginiz için teşekkürler…

Şimdiden iyi seyirler…

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön