Şu an okuduğunuz yazı
NASA, Mars’a Kazı Aracı Gönderdi

NASA, Mars’a Kazı Aracı Gönderdi

NASA’nın sıradaki kızıl gezegen yolculuğu başladı! Mars InSight Uzay Aracı 5 Mayıs 2018 Cumartesi Günü uzaya fırlatıldı. Mars’ta sismik incelemeler yapacak olan Insight, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri Vandenberg Fırlatma Kompleksi 3E’den  Atlas V roketiyle uzaya fırlatıldı. Mars InSight Uzay Aracı’nın 26 Kasım Pazartesi Günü Mars’ın Elysium Planitia bölgesine iniş yapması hedefleniyor.

InSight, Dünya ve Ay dahil kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğunu öğrenmek için Mars yüzeyinin derinliklerinde çalışmalar yapacak. Yüzeye inecek aracın ekipmanları arasında Mars depremlerini algılamak için sismometre ve gezegenin içindeki ısı akışını gözlemlemek için bir de sondaj bulunuyor.

JPLden InSight’ın  ana müfettişi Bruce Banerdt “ Birkaç roket fırlatılmasına katıldım ama  yıllarca çalıştığımız uzay roketinin burnunun atmosfer dışına çıkacak olması bambaşka bir duygu. Ama fırlatma kadar heyecan verici olan şey ise sadece Mars’ın değil genel olarak gezegenlerin nasıl oluştukları hakkında bilgi sahibi olacağımız sürecin ilk adımı olmasıdır” dedi.

Insight, NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen Keşif programının bir parçasıdır. InSight uzay aracı, uçuş ve iniş bölümleri dahil, Denver’da Lockheed Martin Space tarafından üretildi ve test edildi.

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön