Şu an okuduğunuz yazı
Hayabusa-2’nin Gezginleri Ryugu Asteroidinin Yüzeyinde!..

Hayabusa-2’nin Gezginleri Ryugu Asteroidinin Yüzeyinde!..

21 Eylül 2018’de, küçük kompakt MINERVA-II1 gezgin uzay araçları yaklaşık olarak Türkiye saati ile 07:06’da Hayabusa-2 uzay aracından ayrıldı. MINERVA-II1, Gezgin-1A ve Gezgin-1B olmak üzere iki araçtan oluşmaktadır. Her iki aracın da Asteroit Ryugu’nun yüzeyinde olduğu doğrulandı. İki araç da iyi durumda olmakla birlikte görüntü ve veri iletiyor. Bu bilgilerin analiziyle, gezginlerden en az birinin asteroit yüzeyinde hareket ettiği de doğrulandı.

MINERVA-II1, Dünya’nın asteroit yüzeyine inen ilk gezici aracıdır (hareket edebilen keşif robotu). Aynı zamanda, bir asteroit yüzeyinde otonom hareket ve fotoğraf çekimi de ilk kez gerçekleşti. MINERVA-II1 bu nedenle “Dünya’nın asteroit yüzeyinde hareketi keşfetmek için oluşturulan ilk insan yapımı nesne” sidir. İki aracın da bu amaç doğrultusunda başarılı olmasından Japon Uzay Araştırma Ajansı büyük memnuniyet duyuyor.

Yukarıdaki resim, Gezgin-1A tarafından 21 Eylül’de saat 07:08’de çekilmiştir. Bu, uzay aracından ayrıldıktan hemen sonra çekilen renkli bir görüntüdür. Hayabusa-2 en üstte ve Ryugu’nun yüzeyi ise aşağı tarafta görülmektedir. Gezgin-1A hareket hâlinde olduğu için görüntü bulanık çıkmıştır.

Bu fotoğraf ise Gezgin-1B tarafından 21 Eylül saat 07:07’de çekilmiştir. Bu renkli görüntü, uzay aracından ayrıldıktan hemen sonra çekildi. Ryugu’nun yüzeyi sağ alttadır. Sol üstteki renkli bulanıklık, görüntü çekildiğinde güneş ışığının yansımasından kaynaklanmaktadır.Bu fotoğraf da Gezgin-1A tarafından 22 Eylül’de saat 05:44’te çekilmiştir. Ryugu yüzeyinde hareket ederken çekilen renkli görüntü. Görüntünün sol yarısı asteroit yüzeyidir. Parlak beyaz bölge güneş ışığından kaynaklanmaktadır.

MINERVA-II1’ün kameraları renkli olarak görüntü kaydedebilmektedir. İlk resimde, gezginin dönmesi nedeniyle görüntü bulanık olsa da, Hayabusa-2’nin gövdesini ve güneş panellerinin hücrelerini açıkça görebilirsiniz. Güneş panelleri mavi renkte görünmektedir. Son resimdeki görüntü de yüzeyde bir sıçrama sırasında çekilmiştir ve bu dinamik hareketi hissedebilirsiniz.

Asteroit Ryugu’dan gelecek heyecan verici yeni görüntüleri hep birlikte beklemeye devam ediyoruz.

Hayabusa-2’nin Yolculuğu:

 

Çeviri: Yavuz Selim Kartal

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön