Şu an okuduğunuz yazı
Juno, Ramazan Bayramı’nda Jüpiter’de!

Juno, Ramazan Bayramı’nda Jüpiter’de!

Beş yıldır Jüpiter yolculuğu süren Juno Uzay Aracı’nın hedefine ulaşmasına artık sayılı günler kaldı. Juno bu uzun yolculuğu sırasında Dünya’nın, Güneş’in ve Jüpiter’in kütleçekim kuvvetinin etkisinde kaldı. Dünya’ya yakın olduğu zamanlarda gezegenimizin kütleçekimi etkili oldu. Uzay aracının yolculuğunda asıl pay ise Güneş’in. Çünkü Güneş’in kütlesi o kadar büyük ki Güneş Sistemi’nin toplam kütlesinin %99.86’sını oluşturur! Dolayısıyla kütleçekim kuvveti de inanılmaz derecede büyük. Juno şimdi ise Jüpiter’in çekim alanına girdi. Basketbol sahası büyüklüğündeki uzay aracı artık Jüpiter’in kütleçekiminin etkisinde yoluna devam ediyor.

Juno Uzay Aracı'nın konumu.
Juno Uzay Aracı’nın konumu.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuvarı’ndan (JPL) Juno Projesi Müdürü Rick Nybakken: “Şimdiye kadar Güneş’in çekim kuvveti etkiliydi. Artık Jüpiter’in çekimi diğer tüm cisimlerin önüne geçti” diyor.

5 Ağustos 2011’de fırlatılan Juno, beş yıl boyunca saniyede 542 metrelik ortalama hızla yol aldı. Juno 4 Temmuz’da Jüpiter’in yörüngesine girecek. Juno, Jüpiter’i 5000 km uzaktan 37 kez turlayacak. Jüpiter’e yakın geçişi sırasında Juno, Jüpiter’in gizemli bulutlarının altında ne olduğunu araştıracak. Bu sayede gezegenin kökeni, yapısı, atmosferi ve magnetosferi hakkında bilgi edinmemizi sağlayacak.

Jüpiter'in meşhur lekesi.
Jüpiter’in meşhur lekesi.

37 gün sonra Jüpiter’e varması beklenen Juno Uzay Aracı’nın hedefine varması için 25 milyon km daha katetmesi gerekecek. Dünya’dan yaklaşık 800 milyon km uzakta yolculuğuna devam eden Juno’nun saatteki hızı 22.680 km.

İlginç bir tevafukla Juno, Ramazan Bayramı’nın 1. gününde tam da bayram namazı sıralarında Jüpiter’in yörüngesine girecek ve bizlere bayramda hiç şüphesiz unutulmaz anlar yaşatacak…

Juno görevinin müthiş fragmanı:

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön