Şu an okuduğunuz yazı
Juno’dan Yarım Jüpiter Görüntüsü

Juno’dan Yarım Jüpiter Görüntüsü

5 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan Juno Uzay Aracı, 4 Temmuz 2016’da, Ramazan Bayramı’nın birinci günü başarılı bir şekilde Jüpiter’in yörüngesine oturmuştu. O günden bu yana beklenen kadar sık görüntü göndermese de ara ara etkileyici fotoğrafları bizimle paylaşmaya devam ediyor.

Juno Uzay Aracı, 11 Aralık 2016’da yakaladığı son Jüpiter görüntüsünü bizlerle paylaştı. Juno, görev süresi boyunca Jüpiter’e yapacağı 37 yakın geçişin üçüncüsünü gerçekleştirirken çektiği yukarıdaki fotoğrafta inciler dizisi olarak bilinen beyaz ovallerden oluşan fırtına serisi net bir şekilde görülüyor. Fotoğrafın en can alıcı noktası tabiki yine meşhur büyük kırmızı leke hiç şüphesiz. Juno Uzay Aracı’nın JunoCam aletiyle elde edilen bu fotoğrafı bilim adamı Roman Tkachenko işleyerek bu hâle getirdi. Juno bu güzel fotoğrafı çekerken, Jüpiter’den 458.800 km uzaktaydı. İlerleyen günlerde daha da etkileyici Jüpiter görüntülerinde buluşmak üzere…

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön