Şu an okuduğunuz yazı
SpaceX’in İlk Ay Turisti

SpaceX’in İlk Ay Turisti

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Ay’a gidecek ilk uzay turistinin ismini 18 Eylül gecesi resmen açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 2023 yılında yapılması plânlanan Ay yolculuğuna ilk kez gidecek isim Yusaku Maezawa oldu. Japon giyim markası Zozotown’ın sahibi 42 yaşındaki ünlü girişimci uzun zamandır uzaya çıkmanın plânlarını yapıyordu. #dearMoon isimli bir proje başlatan Maezawa 2023’te kendisiyle beraber çeşitli sanat dallarıyla uğraşan 8 sanatçıyı da beraberinde götürmek istiyor. Yusaku Maezawa’dan Ay seyahati için çok büyük bir ücreti şimdiden aldıklarını ifade eden Musk, bu ücretin BFR’ın geliştirilmesi için kullanılacağını söyledi. Yusaku Maezawa, kapsüldeki tüm koltukları satın aldığını ve beraberinde gelecek sanatçıların hiçbir ücret ödemeyeceğini de söyledi. Maezawa’nın sanatçılardan tek isteği Ay’dan döndükten sonra harika şeyler üretmelerini ve insanlığa ilham olacak işler ortaya çıkarmaları.

SpaceX’in plânladığı Ay seyahati.

Elon Musk, ayrıca 2023’te yapılacak Ay seyahati hakkında bazı ayrıntıları da paylaştı. Elon Musk’ın açıkladığı yukarıdaki plâna göre Ay turistleri Dünya’nın etrafında bir tur attıktan sonra Ay’a doğru gidecek. Ay’ın etrafında yaklaşık 1 saat süren bir turun ardından Dünya’ya dönüşe geçecek olan Ay turistleri, Ay’ın ufkundan Dünya’nın doğuşunu izleme fırsatı da bulacak. Ay’a son yolculuk Apollo 17 astronotları tarafından 1972 yılında gerçekleştirilmişti. Her şey yolunda giderse SpaceX’in bu projesiyle ilk kez ABD’liler dışında birileri Ay’ın yörüngesinde yolculuk edecek ve bu yolculuk Ay’a düzenlenen ilk ticari yolculuk olacak.

#deatMoon Projesi:

 

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
0
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön