Şu an okuduğunuz yazı
Türksat 5A Bu Gece Uzaya Fırlatılıyor

Türksat 5A Bu Gece Uzaya Fırlatılıyor

SpaceX 2021 yılının ilk uzay görevinde, uzun zamandır uzaya fırlatılmasını beklediğimiz ülkemizin yeni haberleşme uydusu Türksat 5A’yı yörüngeye yerleştirecek. Fırlatılışı birçok kez ertelenen Türksat 5A’nın 7-8 Ocak gecesi sabah karşı 04:28’de uzaya fırlatılması plânlanıyor. Bu vesileyle Türksat uydusu ilk kez ABD topraklarından fırlatılacak ve Falcon-9 ilk kez bir Türk uydusu için ateşlenecek. Fırlatmanın gerçekleştirileceği Cape Canaveral Fırlatma Üssü’nde hava durumu %70 fırlatmaya uygun durumda.

Türksat 5A Tanıtım Filmi

Türkiye’nin ilk 5. nesil haberleşme uydusu Türksat 5A uydu filomuza eklenerek uzaydaki gücümüze güç katılmış olacak. 31 derece doğu yörüngesinde kiralık uydu kullanan ülkemiz, Türksat 5A’yı yörüngede bu konuma yerleştirerek burada da kendi
uydusunu kullanmaya başlamış olacak. 2021 yılında Türksat 5B de uzaya fırlatıldığında bu iki uydu aracılığıyla Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve çevresi kapsama alanımıza girecek. Türksat 5A uydumuz sadece yayıncılık alanında değil, aynı zamanda geniş bant internet sağlama hizmeti alanında da önemli bir kapasiteye sahip olacak. 30 yıllık görev ömrü sayesinde Türksat 5A uzun süre uzayda ülkemize hizmet verecek.

8 Kasım 2017’de Türkiye’yi ziyaret eden Elon Musk, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra SpaceX’in Türksat 5A ve 5B’yi uzaya taşıma işini üstlenmesini sağlamıştı. Görüşmede Cumhurbaşkanımız’a 3 adet Falcon-9 maketi hediye eden Elon Musk’ın 3. maketi hediye etmesi, Türkiye’nin ilk yerli ve millî haberleşme uydusu Türksat 6A’nın da Falcon-9 ile uzaya taşınacağını bize fısıldıyor gibi. 🙂 Ne dersiniz?

Burayı tıklayarak kendinize Türksat 5A hatıra bileti oluşturabilirsiniz.

FIRLATMA CANLI YAYINI:

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
1
Eh İşte
0
Güzel
0
Muhteşem
5
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön