Şu an okuduğunuz yazı
Kitap Tavsiyesi: Kara Delikler

Kitap Tavsiyesi: Kara Delikler

Stephen Hawking - Kara Delikler

Hayatınız boyunca çalıştığınız/uğraştığınız bir işi sadece 15 dakikada anlatmanızı isteseler başarabilir miydiniz? 15 dakika gibi kısa bir süreye bir ömrü sığdırmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Ancak Stephen Hawking bu meydan okumayı kabul ederek üstelik hakkında çok az şey bildiğimiz kara delikleri 15 dakikada anlatmayı kabul etti. BBC Reith derslerinde sadece 15 dakikalık sürede konulara açıklık getiren Hawking’in verdiği cevaplar, Kara Delikler kitabı olarak karşımızda.

David Shuk tarafından hazırlanan ve ek açıklamalarla konunun herkes tarafından anlaşılması sağlanan Kara Delikler kitabı Kerem Cankoçak tarafından çevrilip Alfa Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış. Kerem Cankoçak kitaba tam 22 sayfalık önsöz yazmış. Zira Hawking 15 dakikada bir konuyu izah etmeye, üstelik bu izahı konuya tamamen yabancı halk seviyesinde yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla kitabı okurken boğulmamak ve kaybolmamak için temel fizik bilgisine sahip olmakta fayda var. Kerem Cankoçak da bu uzun önsözüyle Hawking’in açıklamalarına okuyucuyu hazırlıyor.

Kitaptaki iki bölümün başlıkları şöyle:

  • Kara Deliklerin Saçları Yok mudur?
  • Kara Delikler O Kadar da Kara Değiller

Çizimlerle desteklenmiş kitap uzay ve astronomiye giriş için hem öz hem de doyurucu bir başlangıç eseri. Kozmoloji gibi karmaşık bir konuda herkesin anlayabileceği seviyede izahlarda bulunmak gerçekten zor bir iş. Kuramsal fiziğin kafaları allak bullak eden karmaşası çoğu zaman korkutucu iken bu kitap kâinatı tefekkür edenlere öğretici ve eğlendirici bir deneyim sunuyor.

Jüpiter ve Satürn’ün birbirine çok yaklaştığı şu günlerde (Aralık 2020) uzay-zamanın uçurumundan atlamak isteyenler için ilk adım: Stephen Hawking’in Kara Delikler kitabı!

Not: Kara Delikler kitabı üzerine TAKAT 3. Gökbilim Kıraathanesi faaliyetimizde uzun uzun konuşmuştuk. İlgili faaliyetin detaylarına Gökbilim Kıraathanesi #3 adresinden ulaşabilirsiniz

Bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beğenmedim
0
Çok İyi
0
Eh İşte
0
Güzel
1
Muhteşem
1
Yorumları Görüntüle (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.


© 2020 Takiyüddin Astronomi Topluluğu, Her Hakkı Mahfuzdur.

Başa Dön