Gözlem

11 Kasım 2019 Merkür Geçişi

TAKAT
Yazan: TAKAT

Güneş Sistemi’nin en küçük gezegeni olan Merkür, 11 Kasım 2019’da bizim bakış açımıza göre Güneş’in önünden geçecek. Merkür, Güneş’in önünden geçerken Güneş’e yaklaşık 47 milyon km uzaklıkta, Dünya’ya ise 101 milyon km mesafede bulunacak. Merkür Geçişi Türkiye saati ile 15:35’te Merkür’ün Güneş diskinin önüne geçmesiyle başlayacak. Saatler 18:19’u gösterdiğinde Merkür, Güneş’in tam ortasında olacak. Geçiş tam olarak 21:04’te bitecek. Biz ise Merkür Geçişi’ni Güneş batana kadar gözlemleyebileceğiz, fakat tamamını göremeyeceğiz.

Bundan önceki Merkür Geçişi 9 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşmişti. Bundan sonraki Merkür Geçişi ise 13 Kasım 2032’de gözlemlenecek. Bu muhteşem gök olayı her yüzyılda ortalama 13 defa gerçekleşmektedir. Tarihi kaynaklara göre ilk Merkür Geçişi 1631’de gözlemlendi. O yıllarda yapılan Merkür Geçişi gözlemleri sayesinde Merkür’ün boyutu ve Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı kabaca da olsa hesaplandı.

Nasıl izlerim?

Merkür Geçişi’ni çıplak gözle izlemeniz mümkün değil. Geçiş sırasında Merkür’ün diski Güneş diskinin 1/194’ü gibi çok küçük bir orana sahip olacağından (1 TL madeni paranın 500 m. uzaklıktan görünüşü) tutulma gözlükleri kullanılsa bile göz ile farkedilemeyecektir. Merkür Geçişi’ni ancak güneş filtresi takılmış küçük bir dürbün veya teleskopla izleyebilirsiniz.

Bu muhteşem gök olayını izleme imkânınız yoksa TAKAT olarak Maltepe Sahili‘ne kuracağımız güneş filtreli teleskobumuzla veya Youtube kanalımızdan yapacağımız canlı yayınımız aracılığıyla Merkür Geçişi’ni gözlemleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

TAKAT

TAKAT

Astronomi için TAKAT'imiz var!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.